توافق هسته ای رسما” اعلام شد / بیانیه مطبوعاتی ظریف – موگرینی: نطنز تنها مرکز غنی سازی ایران باقی می ماند/ مدت توافق 10 ساله شد

 

سخنرانی جان کری :

-  آمریکا به تعهدات خود در زمینه امنیت اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج فارس پایبند است / جزئیات دقیق بازطراحی و اجرای تعهدات همچنان باید مورد مذاکره و تواتق قرار بگیرد.

- توافق بر مبنای تعهدات نخواهد بود، بلکه بر مبنای مدارک و شواهد خواهد بود /    بازرس‌ها حتی به تاسیسات ساخت سانتریفوژها نیز دسترسی خواهند داشت /  ایران موافقت کرده است که همه سوخت مصرف‌شده راکتور اراک را به خارج از ایران بفرستد.

-  توافق کردیم که تمام فعالیت‌های غنی‌سازی فردو متوقف شود / ما توافق کردیم که تنها در نطنز اورانیوم غنی سازی شود/ سوخت مصرف شده در رآکتور اراک تا آخر عمر آن به خارج فرستاده میشود و ایران تا 15 سال آینده رآکتور آب سنگین دیگری نمی سازد

-   بازرس‌ها حتی به تاسیسات ساخت سانتریفوژها نیز دسترسی خواهند داشت /  توافق کردیم که تمام فعالیت‌های غنی‌سازی فردو متوقف شود/  این تفاهم سیاسی با جزئیاتی که به آن رسیده ایم زمینه ای برای دست یافتن به یک توافق خوب است

-  ما حاضر به پذیرش هر توافقی نیستیم و تنها یک توافق خوب را می پذیریم /  به چاچوب کلی توافقی رسیدیم که اگر اجرا بشود به جامعه جهانی این تضمین را می‌دهد که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است و صلح‌آمیز خواهد ماند/  از اوباما که بسیار شجاع بوده برای پیگیری مسیر دیپلماتیک تشکر می کنم

22:56 – سخنرانی اوباما :
- اگر ایران یك میلیمتر تخطی كند تمامی تحریم ها برمیگردد /  این بهترین دفاع در برابر فعالیتهای هسته ای ایران بود / این یک  توافق “بلندمدت”خواهد بود / ایران بازرسی های سرزده بیشتر را می پذیرد.

- توافق امروز خطر بمب هسته ای ایران را تمام می كند / روی “توافق” مشتركی امروز كه 3 ماه خواهد بود تمركز خواهیم كرد / از مشاورانم خواهم خواست كنگره را توجیه كنند.

- برای امنیت آمریكا و متحدانم این یک “توافق خوب” بود / اگر ایرانی ها فریبكاری كنند جلوی آن می ایستیم واقداماتمان را انجام می دهیم.

- ازابتدای ریاست جمهوری خودم به احترام متقابل میان ایران وآمریكاتاكید كردم / فتوای آیت الله خامنه ای درباره بمب هسته ای بسیار فتوای مناسب وخوبی بود كه می تواند پایه وراهگشای كارهای عملی درآینده باشد.‎

 

- ایران فعالیت های پنهانكارانه هسته ای هم داشته / سخت ترین تحریم های ممكن راعلیه ایران انجام دادیم/ تحریم ها به تنهایی نتوانست جلوی مسائل هسته ای ایران را بگیرد ولی ایران را به پای میزمذاكره آورد‎.‎

- ظریف در پاسخ به سوالات خبرنگاران:

- ایران وارد بازار جهانی اورانیوم می شود/ دیشب تا صبح به مدت 9 ساعت مذاکره می کردیم و یک رکورد زدیم / همه تحریم ها در یک چارچوب زمانی خاص باید برداشته شود/  ایران و 1+5 گام به گام جلو خواهند رفت ؛ ماده به ماده تمامی مکانیزم ها توسط دو طرف باید اجرا شود/ اگربیانیه امروز به توافق نهایی منجر شود،اقدامات متوازن و متقابلی را در صورت نقض توافق از سوی هر یك از طرفین پیش بینی كرده است‎.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از « روزی بزرگ » سخن گفت.

- مهمترین بخش های بیانیه مشترک ایران و 1+5 که توسط ظریف و موگرینی به فارسی و انگلیسی قرائت شد:

- اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم ها علیه ایران را خاتمه می دهد.

- قطعنامه ای از شورای امنیت سازمان ملل صادر و قطعنامه های قبلی را لغو خواهد کرد.

-  غنی سازی اورانیوم ایران محدود خواهد شد و نطنز تنها مرکز غنی سازی ایران خواهد بود.

- تحقیق و توسعه ایران بر ماشین های سانتریفیوژ ادامه خواهد یافت.

توافق هسته ای رسما

- فردو از یک سایت غنی سازی به مرکز فیزیک و فناوری تبدیل می شود و همکاری های بین المللی در این مرکز مورد تشویق قرار می گیرد.

- مواد شکاف پذیر در فردو نخواهد بود.

-  به ایران در ساخت تاسیسات هسته ای در اراک کمک می شود تا تاسیساتی ساخته شود که قادر به ساخت بمب اتمی نباشد.

- ایران می تواند 6 هزار سانتریفیوژ را فعال نگه دارد

- زمان توافق 10 ساله است.

- تحریم های ایران لغو می شود و نوشتن توافقنامه شروع شده است.

- در بحث تحریم های اقتصادی همه تحریم های اقتصادی بر اساس حصول اطمینان دو طرف از اینکه برنامه ها به درستی پیش می رود برداشته می شود. در صورت نیاز به قطعنامه شورای امنیت، این قطعنامه صادر خواهد شد.

- نوشتن پیش نویس را آغاز کردیم و در هفته های آینده بر روی مفاهیم فنی تمرکز خواهیم کرد.

- امروز ما گام های دقیقی برداشتیم.این تصمیم دقیقی است. ما اکنون می توانیم پیش نویس متن را شروع کنیم.ظرفیت غنی سازی ایران برای مدت خاصی محدود می شود و غنی سازی در نطنز انجام  می شود.

- فردو از مرکز غنی سازی به بخش تحقیقاتی تبدیل می شود.